Polikarbon levha nedir?

Polikarbonat işlenmesi ve şekillendirilmesi kolay bir şekilde olan özel bir termoplastik grubuna girmektedir. Bu plastikler daha çok imalat sektöründe kullanılmaktadır. Polikarbon teknik özelliklerine bakıldığında yoğunluk olarak 1.20 g/cm3 kullanım sıcaklık aralığı -100 dereceden 135 dereceye kadardır. Polikarbon erime sıcaklığı 250 derece civarındadır. Polikarbonat uluslararası olarak PC kısaltması ile gösterilir. Dayanıklığı yüksek şeffaf plastik bir malzeme olan polikarbonat halk dilinde şeffaf, Lexan ya da polikarbon olarak kullanılmaktadır.

Polikarbonat Levhaların Çeşitleri Ve Kullanım Alanları

Bu levhalar çeşitli kategorilere ayrılır. Bunlardan oluklu polikarbonat levha standart olarak 210 cmx600cm ölçülerinde olan ve sipariş üzerine farklı uzunluklarda üretilebilen ve içleri oluklu olan levhalardır. Polikarbonat levha kullanımı kolay ve fiyat olarak uygun olduğundan çatı kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca polikarbonat levha fabrika ve çatı ışıkları, spor salonları, otobüs durakları, inşaat sektörü gibi alanlarda da kullanımı yaygındır. Bu levha birbirine akıllı vida yardımı ile bağlanmaktadır. Oluklu polikarbonat levha montaj yapımı çok pratik ve kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Oluklu Polikarbonat Levhanın Avantajlarıpolikarbon

Her türlü iklim koşullarına dayanıklıdır. Yüksek ısı yalıtımı oluşturur. Polikarbonat levha kolaylıkla şekillenebilen özelliğe sahip olup ışığın dağılımını sağlar.

 

 

 

Solid Polikarbonat Nedir Ve Nerelerde Kullanılır?solid-polikarbon

Bu tür levhalar hafif olduğu için daha çok tercih edilmektedir. Kırılmaz bir yapıya sahip olduğu için güvenliğin ön planda olduğu yerlerde kullanımı daha yaygındır. Standart ölçü olarak 205×305 cm ebatlarında olup renk seçeneği olarak bronz ve şeffaf mevcuttur. Güneşin zararlı ışınlarından da kolaylıkla önlemektedir. Alev almaz böylece kullanım alanı olarak çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Hem dış hem de iç mekanlarda kolaylıkla ve güvenle kullanılmaktadır. Kullanıldığı yerlere bakıldığında ise çatı aydınlatma, reklam sektörü, alışveriş merkezleri, iş güvenlik gibi yerlerdir. Solid Polikarbonat levhalar da oluklu polikarbonat levhalar gibi esnek ve kolaylıkla şekil verilebilmektedir.

 

Kilitli Sistem Polikarbonat Levhalar

kilitli-polikarbonBu levhalar ateşe dayanıklı olup en iyi şekilde termal yalıtım sağlayan bu levhalar şeffaf, bronz ve gri renk seçenekleri ile uygulaması en kolay ve rahat olan levhalardır.

 

 

 

 

Trapez Kesitli Levhalar

Uzunlukları istenilen düzeyde üretilebilen bu levhalar güneşin zararlı ışınlarını engellerler. Rüzgar ve kara karşı dayanıklı olan bu levhalar kolaylıkla montaj yapılabilir.

 

 

 

Çekme ve Dökme Akrilik Levha

akrilikİstenilen kalınlık ve ebatlarda şekillendirilebilen bu levhalar hafif bir yapıya sahiptir. Cama oranla yüzde 92 daha fazla ışık geçirgenliği özelliğine sahiptir. Bu levhalar gıda sektöründe de kolaylıkla kullanılabilmektedir. İç ve dış mekanlarda kolaylıkla uygulanabilen bu levhalar sahne dekorasyonlarında, ışıklı reklam panolarında ve fuar stantlarında kolaylıkla kullanılabilmekte olup renk seçeneği çoktur.

 

 

Polikarbon Levhaların Bağlantı Unsurları

Bu levhaların kullanımı gerekli yardımcı malzemeler sağlandığı takdirde çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Altı metre boyu olan montaj çıtası, su akmasını önlemek amacıyla fitille birlikte kullanılmaktadır.
Polikarbonat Levhaların Özellikleri

Bu levhaların yüzeylerinde su tutmama özelliği olup ayrıca ses yalıtımları da bulunmaktadır. Çok rahat şekil verebilme özelliğine sahiptir. Olumsuz doğa şartlarına karşı çok dayanıklıdır. Işık geçirgenlik oranı yüksektir.

Polikarbon Levhaların En çok Kullanıldığı Yerler

Merdiven ve balkon korkuluklarında, reklam tabelalarında, banka ve ofis gibi yerlerin giriş ve çıkışlarında, yaya üst geçitlerinde, otobüs durakları ve otoparklarda, yüzme havuzlarında, çatı ışıklıklarında, bina teraslarında, seralarda, binaların arasındaki geçiş tünelleri ve kış bahçelerindeki çatılar gibi yerlerde polikarbonat levhalar çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Polikarbonat Levhaların üretici firmalar tarafından olumsuz tabiat şartlarına karşı on yıl süre ile malzeme garantisi vardır.