Birçok alanda kullanıma uygun olan polikarbon, ışık geçirgenliği ve dayanıklılığı nedeniyle tercih edilirken aynı zamanda oldukça şık bir görünüm de sunar. Şeffaf bir malzeme olmasının yanı sıra farklı renklerde kullanıcıya sunulabilmektedir. Birçok avantajı olması sebebiyle çok fazla tercih edilen polikarbonat levha hem şık, hem dayanıklı olmasından ötürü, ekonomik bir çözüm olarak ortaya çıkmış ve kabul görmüştür. Kullanıldığı mekanda uzun yıllar kalabildiği için ekonomik bir çözümdür. Güvenli, kolay kurulabilen, ekonomik bir ürün olmasından dolayı çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Zamanla ürünün kullanım alanı da artmıştır. Zira, bu ürünler, ışığı cam ile aynı oranda geçirdiği halde, cama nazaran çok daha hafiftir. Aynı zamanda, cama kıyasla daha dayanıklıdır.

 Polikarbonat Levha Çeşitleri Nelerdir?

            Birçok alanda kullanılan ürünler için farklı kullanım alanlarına özel ürünler üretilmiştir. Oluklu polikarbonat levha; en uygun fiyatlı levhalardır. Aynı zamanda uygulaması kolaydır. Oluklu levhalar, çatılarda, seralarda ve kış bahçelerinde kullanılır. Bunların dışında, havuzun üstünün kapatılması, otobüs duraklarında, spor salonlarında kullanılır. Yaya geçiş alanlarında reklam sektöründe, çatı ve fabrika ışıklıklarında kullanılır. Su izolasyonu konusunda avantaj saplar. Yüksek mukavemete sahiptir. Isı yalıtımı sağlar ve alev yaymama özelliğine sahip olması ile öne çıkar. Cam kadar geçirgen olmasına rağmen hem camdan daha dayanıklı hem de camdan 6 kat daha hafiftir. Farklı iklim özelliklerine dayanıklıdır. 40 derece ile 120 derece sıcaklıklar arasında sorun çıkarmadan işlevini yerine getirir. Bunun yanı sıra solid polikarbonat levhalar vardır.

 Solid Polikarbonat Levhalar Hangi Özelliklere Sahiptir?

            Solid levhalar, camdan çok daha hafiftir. Aynı zamanda kırılmaz özelliğe sahiptir. Bunlara ek olarak, zararlı UV ışınlarını geçirmediği için hem iç hem de dış mekanlarda cama alternatif olarak kullanılan bir üründür. Bronz veya şeffaf renkleri tercih edilebilir. Solid levhalar, dış ortamdan etkilenmezler. Solid levhalar da, alev almama özelliğine sahiptir. Bu levhalar, ses bariyer sistemlerinde, iş güvenlik ekipmanlarında, çatı aydınlatmalarında ve alışveriş merkezi, okullar gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu türden levhalar, şıklık ve sağlamlığın birleşimdir. Solid polikarbonat levhaların özellikleri, camın yarı ağırlığındadır. Camdan yaklaşık 300 kat daha mukavemetlidir. Zararlı UV ışınlarına karşı dirençlidir. Kolay uygulanabilir, esnek bir malzemedir. Yüksek oranda ses yalıtımına sahip bir malzemedir.

 Kilitli Sistem Polikarbonat Nerelerde Kullanılır?

            Bu tür ürünler, yüksek seviyede ışık geçirgenliği ile öne çıkan malzemelerdir. Uygulanması en hızlı malzeme türüdür. Ateşe dayanıklı olmasının yanı sıra oldukça dayanıklıdır. Bu levhalar, uygun bağlantı aksesurlarla bağlanırlar. Termal yalıtım konusunda üstün özelliklere sahiptir. Birbirine eklemlenebilen bu tür levhalar, uzun alanlarda kullanıma uygundur. Kilit sistemler, sağlam ve dalgalanmayan yapılarından dolayı, benzin istasyonlarında ve oto yıkama yerlerinde kullanılmaktadır. Opal, şeffaf ve bronz renkleri vardır.

 Polikarbon Sistem Neden Tercih Edilir?

            Çizilmeye, darbeye dayanıklı olmasının dışında ışık geçirgenliği noktasında cam ile eşit bir malzeme olan polikarbon birçok alanda fayda sağlamaktadır. Alev yaymama özelliği sayesinde öne çıkan bu malzemenin şeffaf, gri ve bronz, kırmızı, yeşil, mavi, beyaz, seçenekleri ile piyasaya sunulmaktadır. Her türlü iklim koşullarında işlevini yerine getirebilen bu ürünler, bu özelliği nedeniyle farklı coğrafi bölgelerde ve hava koşullarında maksimum verim sağlar. Isı yalıtımında fayda sağlaması nedeniyle seralar bu malzemeyle kaplanır. Seralar dışında, kış bahçelerinde de oldukça verimlidir. Önceleri daha ziyade endüstriyel alanda kullanılan bu ürünler, zamanla malzeme kalitesinin gelişmesi sonucu, evlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Su geçirmeyen bir malzeme olmasından ötürü, balkon ve teras kaplamalarında da kullanılmaktadır.