Polikarbonat malzeme, ısıtıldığında yumuşayan, soğutulduğunda yeniden sertleşme özelliğine sahip olan termoplastik grubundan dayanıklı bir malzemedir. Malzemenin kullanılacağı sektöre ve ürün çeşidine göre çok farklı renkli seçenekleri mevcut olmasına karşın, yaygın olarak saydam ve yarı saydam renkler polikarbon malzemede en çok tercih edilen renklerdir. Tüm renk seçeneklerinde tıpkı cam gibi ışığı yansıtma özelliği bulunmaktadır. Isı, ışık ya da kurşun geçirmezlik gibi özelliklere sahip dayanıklı ve şeffaf malzeme kullanmayı gerektiren durumlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Polikarbon Levhalar Nerede Kullanılır?

Darbe direnci yüksek olup esnek ve son derece hafif bir malzeme olması nedeniyle gözlük camı, tıbbi medikal cihazlar, otomotiv sektöründe gereken parça malzemeler, sera yapımı, CD ve DVD gibi dijital veri saklama diskleri ve inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Isı direncinin yüksek olması sayesinde, yangın koruyucu özellik gerektiren inşaat ürünlerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir. Hafifliği, ısıyı kırması ve yönünü değiştirme özelliğine sahip olması sayesinde polikarbonatlar, gözlük camı üretiminde çığır açmış bir teknolojidir.

Polikarbon Levhaların Dayanıklılığını Gösteren Özellikler Neler?

Isı ve darbe dayanıklılığının yanı sıra iyi bir elektriksel yalıtım özelliğinin olması, şeffaflığı ve farklı renk seçeneklerinin mevcut olması, polikarbonat levhayı inşaat sektörü için elzem bir malzeme haline getirmektedir. Kurşun geçirmezlik özelliği sayesinde, cam yerine rahatlıkla kullanılabilmekte ve otomotiv sektöründe camın estetik özelliğinin yerini tutmaktadır. Ayrıca cam malzemeye kıyasla çok daha dayanıklı ve esnektir. Farklı ısı koşullarına adapte olarak, yapısını bozulmadan çok uzun yıllar korur. Çatlamadan, kırılmadan ve herhangi bir bozulmaya maruz kalmadan oda sıcaklığında bekleyebilir. Farklı ısı koşullarında geçici bozulmalar görülse de, yeniden ısı değişikliği olduğunda polikarbon malzeme eski formuna dönebilir.

Polikarbon Levha Kullanmak Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Polikarbonat malzemeyi değerli kılan en temel ayırıcı özelliği, erime noktasına kadar ısıtıldığında sıvılaşması ve tekrar soğutulduğunda formunda herhangi bir bozulma oluşmadan eski haline dönebilen termoplastik bir malzeme olmasıdır. Termoplastik malzeme, bu özelliği sayesinde plastik malzeme yerine kullanıldığında geri dönüşüme katkı sağlayan mühendislik harikası bir malzemedir. Bu nedenle, plastik ya da cam malzemeden farklı olarak, polikarbonat levha farklı ısı koşullarına formu bozulmadan adapte olabilen ve dayanıklılık gerektiren geniş bir endüstriyel alanda kullanılması yararlı olan malzemelerdir. Saydamlık, yarı saydamlık, yüksek darbe dayanıklılığı, ısı ve yangın dayanıklılığı gerektiren durumlarda eşsiz bir çözümdür. Kendiliğinden UV filtresi özelliği bulunan polikarbonat levha gözlük camı ve lens yapımında kullanıldığı gibi, inşaat sektöründe ve sera yapımında da UV filtresi gerektiren durumlarda kullanıldığında yüksek oranda güneş koruması etkisi sağlar. Yüksek kalite güneş koruyucu ve UV filtre özelliği ile güneş gözlüğü üretiminde kaliteli sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Polikarbon Levhalar Neden Daha Hesaplıdır?

Muadilleri ile kıyaslandığında, kullanıldığı uygulamalarda olası risk durumlarını oldukça fazla azalttığı için fiyat fayda dengesi açısından son derece uygun fiyatlı ve yararlı bir malzemedir. Sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmaması nedeniyle, tıbbi medikal malzemelerde yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. İnsan sağlığına zarar vermemesi polikarbon malzemeyi, yiyecek içecek endüstrisinde biberon, saklama kabı, su damacanası ve kavanoz gibi birçok üründe çok tercih edilen bir malzeme haline getirmektedir. 1950’lerde üretilerek endüstride kullanılmaya başlayan polikarbonat malzeme, bugün her yerde bulunabilen, ısıya ve darbeye dayanıklı, iyi elektriksel yalıtıma sahip, şeffaf renk seçenekleri ile estetik kaygısı olan durumlarda, inşaat sektöründe, elektrikli ev aletlerinde, dijital teknoloji ürünlerinde ve tıbbi cihazlarda son derece kullanışlı ve çok tercih edilen bir üründür.