İnşaat Sektörü İçin Polikarbon Levhalar

Cama yakın ışık geçirgenliği olan ısıya çizilmeye kimyasal maddelere karşı yüksek derecede dayanıklı olan Bunun yanı sıra gıdaya uygunluğu ve şeffaflığı ile ilgi çeken bir plastik malzemeler.

Özellikle iletişim, gıda ve inşaat sektörünün kısa bir zaman süreci içinde en önemli bir malzemesi olmayı başarmıştır.

İnşaat Sektöründe Polikarbon

Montajının kolaylığı, saydamlığı soğuk bükülme özelliği ile inşaat sektörünün önemli bir malzemesi haline gelmiştir. Farklı şekillerde piyasaya girse de polikarbon levhaların boyutları 210 cm x 600 cm’dir. Isı izolasyonunun yüksek olması ve kolay şekil alan özelliği en çok tercih edilme sebebidir

Kırılmaya karşı dirençli olan polikarbon levhalar doğa koşullarına karşı da yüksek duyarlılık içerir. 10 yıla varan garanti süreci vardır. Yüksek sıcaklık ve eksi 40’lara Varan soğuğa dayanıklılık kalitesi çerçevesinde %90 a varan saydamlığı da işlevseldir. Yüzeyleri su tutmaz ve mükemmel bir ses izolasyonu sağlar. Hafifliği ile dikkat çeken polikarbon tabakaların 4mm kalınlığa sahip bir tabakası 0.8 kg/m2 olarak görülmektedir. 4, 6, 8, 10, 16 mm lik çeşitleri ile kullanım alanlarına göre değerlendirilmektedir.

Polikarbon Levhaların Kullanıldığı Yerler

Estetik bir görünüm katan polikarbon levhalar kapıların giriş saçaklarında, kış bahçelerinin dış cephe ve çatı kısımlarında kullanılır. Binaların teras ve çatı kısımlarında polikarbon levha kullanılarak daha iyi bir aydınlatma sağlanabilir. Balkon ve merdiven korkuluklarını dizayn etmede kullanılabilir. Saydam olmasından dolayı otobüs duraklarında ve yaya üst geçitlerin de yaygınca kullanılır.

Ofis, banka ve bina giriş çıkışlarında kullanılır. 6 milim ve 4 milim kalınlığındaki levhalar reklam panolarında kullanılır. Stadyumun çatıları başta olmak üzere sporcu tünelleri ve yedek kulübeleri polikarbon levhalar ile kaplanabilir. Hafif olması nedeniyle çelik çatılara uygun olan polikarbon levhalar alan tasarrufu da sağlar. Montajının kolaylığı ile inşaat süresini önemli bir ölçüde azaltır. Yalıtımı sayesinde seralarda kullanılabilir, naylon seralara göre daha çok ısı yalıtımı sağlayarak verimliliğin artması sağlanır.

Ekonomik olmasının yanında estetik bir görüntüsünün de olması inşaat sektöründe tercih edilir olmasına neden olmuştur. Gün ışığından en kaliteli şekilde ve en çok şekilde yararlanmak isteyen mekanlarda oldukça tercih edilir.

Soğuk bükülebilen özelliği ile mimaride de kullanımı oldukça yaygındır. Estetik duruşu ve kolay montajı sayesinde dizayn ve dekorasyonda kullanılır. Her ne kadar inşaat malzemesi olarak görülse de ev eşyalarında da kullanılır. CD’ler, güneş gözlüğü camları, far camları polikarbon yapıdadır.