Polikarbon Levha Nedir?

Çağımız teknolojik imkanlarıyla sentezlenerek üretilen polikarbon levhalar bazı özellikleriyle cama benzetilir. Özellikle ışığı geçirmesi, bu benzetmenin nedenidir. Ancak cam gibi kırılgan bir malzeme değildir. Esnek ve dayanıklı özelliklere sahiptir. Polikarbonun üretildiği ham madde “termoplastik” şeklinde adlandırılan madde grubundadır.

Polikarbon ilk olarak 1950’li yıllarda üretilmeye başlanmıştır. Üretiminde Bis-fenol A maddesinden yardım alınır. Bu madde, ilk olarak kurşun geçirmeyen camların yapımında kullanılmıştır. İlerleyen dönemlerde gözlük camlarının üretiminde de başarılı sonuçlar vermiştir. Zaman ilerledikçe bu dayanıklı madde, birçok yerde kullanılmaya başlanmıştır.

Polikarbon Levhaların Kullanım Alanları

Polikarbon malzemeden üretilen levhalar, özellikle bahçe ve balkonlarda kullanım alanı bulmaktadır. Üzeri kapatılmak istenen balkonlarda tercih edilebilir. Teraslar ve kapı girişlerindeki verandalarda uygulanır. Bahçelerde oturmak için kapalı bir alan kurulmak istendiğinde kullanılır. Kış bahçesi kurmak için son derece uygundur. Bunun yanı sıra sera gibi alanların kurulumunda önemli yere sahiptir.

Bu malzeme günümüzde kamuya açık alanlarda da sıkça tercih edilir. Örneğin stadyumların üzerinin kapatılmasında kullanılmaktadır. Binalar arasında tip geçit yapımında, cam asansörlerde güvenle uygulanmaktadır. Reklam panolarında otobüs duraklarında da kullanım alanı bulmuştur. Çatılarda aydınlatma istenilen bölgelerde de polikarbon levhalardan yardım alınır.

Polikarbon malzeme, ışığı geçirmesiyle bilinmektedir. Bu nedenle bina çatılarında kurulan güneş panelleri, bir diğer kullanım alanıdır. Bu ürün, ısıyı korumasıyla da bilinmektedir.

 Polikarbon Levhaların Özellikleri

Polikarbon lehvaların en önemli özelliği, çok dayanıklı olmasıdır. Darbelere ve ısıya karşı büyük direnci vardır. Herhangi bir yangın tehlikesinde alevlerin yayılmasına engel olur. Bu ürün özellikle,

– Kırılmaması

– Yanmaması

– Aşırı soğuk ve sıcak iklimlerde dayanıklılık göstermesi

– Uygulandığı yerde ömürlük kullanım sunması

– Su izolasyonu sağlaması ile günümüzün en verimli malzemesi olarak tanınmaktadır

 

Görünüm olarak cama çok benzeyen bu madde, camdan çok daha hafiftir. Esnek oluşu, dayanıklılığının önemli bir nedenidir.

Polikarbon Levhaların Avantajları

Çeşitli alanlarda uygulanan polikarbon levhalar pratik kullanım özellikleri sunar. Kolayca montajı yapılır. Uygulandığı yerde hiçbir probleme neden olmadan kullanılabilir. Aynı zamanda dekoratif yönden şıklık sağlar. Bu nedenle özellikle kafe, restoran gibi alanların bahçelerinde, teraslarında kullanılabilir.

Malzemenin istenilen ebatlarda üretilmesi de başka bir avantajıdır. Bu sayede hemen her yere kolayca uygulanır.