Polikarbonat Levhaların Tarihçesi

Türkiye’de ilk kullanımı 1998 yılına kadar uzanan polikarbonat levha, on sekiz yıldan fazla zamandır kullanım isteğini arttıran levhalar arasında bulunmaktadır. Esnekliğinin yanında içinde bulundurduğu reçine özünden ötürü aşırı derecede sağlam olmasıyla da dikkatleri üzerine çeken polikarbonat levha, yaygın bir kullanım alanına sahiptir. İçerisinde bulunan maddeler yardımıyla ısıyı tutabilen polikarbon levhalar, ısı ve ses yalıtımını da aynı anda sağlamaktadır.

Polikarbonat Levhalar Nerelerde Kullanılır?

İnşaat, ziraat ve reklam sektörü gibi birçok alanda yaygın şekilde kullanılan polikarbon levhalar, doğal ısınma yöntemini güneş ışınlarını üzerlerine çekerek sağlarlar. Bu durum da polikarbon levhalar güneş enerjisi yoluyla çalışan güneş panellerin yapımında da kullanılabilirler. Camdan oldukça fazla derecede hafif olması polikarbon levhalara olan arz-talep dengesini artırmaktadır.

Polikarbonat levhalar dayanıklılığının yanında üretim yapanlara ve ürünü kullananlara farklı çözümler sunmaktadır. Polikarbon levhalar, iç ve dış mimaride esneklik özelliğiyle de göze hitap eden estetik görünümüyle de sıkça seçilen bir malzeme özelliği taşımaktadır.

polikarbon levha
Polikarbon levhalar, cam ile karşılaştırıldığında ise cama göre, çok hafif ve sağlam bir malzemedir. Polikarbonat levhalar, banka ve güvenlik camları yapımına, lens yapımından, makine gösterge camlarının yapımına, polis kalkanları yapımına ve bebek biberonlarından su damacanalarına kadar farklı yerlerde de kullanılmaktadır. Polikarbonat ve polikarbon ürünlerinden üretilen diğer malzemeler arasında güneş gözlüğü camları, gözlük, far camları da sayılabilir. Cam ile karşılaştırılması halinde, ona göre çok daha basit, kullanışlı ve dayanıklı bir malzemedir.

Polikarbonat levhalar değişik malzeme üretiminde kullanılırlar:

-bebek biberon yapımı,
-ısı ve soğuğa dirençli kamp yapımında,
-su damacanası yapımı,
-lens yapımı,
-polis kalkanı yapımı,
-banka camı yapımı,
-makine gösterge camı yapımı,
-deniz yatları yapımı,
-gemi araçları yapımı,
-aydınlatma ve çatı yapımı,
-sera yapımı,

Polikarbonat Levhaların Avantajları

Hem sıcak hem de soğuk havada kolay şekil alır.
Kırılmalara karşı dayanıklıdır.
Doğanın zor şartlarına karşı dirençlidir.
Ateşe karşı dayanıklıdır.
Işığı yüzde 90 geçirir.
-45 ve +115 santigrat derece sıcaklıkta zarar görmez.
Kolay işlenebilir, kolayca depolanır, rahat kullanım ve hızlı montaj kolaylığı vardır.
Ses yalıtımı sağlar.
Isı yalıtımı sağlar.
Yüzeyde su tutabilir.
Kurşun geçirmez cam yapımında da kullanılmaktadır.
Polikarbonat levhalar genel itibariyle inşaat, gıda, su sporları ve güvenlik alanında en geniş kullanım alanına sahiptir.

Polikarbonat Levhaların Kalınlık Ölçüleri

Ülkemizde ilk defa olmak üzere 1998 yılında üretimi yapılan polikarbonat levhalar, dört duvarlı olarak sekiz ve on milimetre kalınlık olarak piyasaya çıkarıldı. Levhaların tasarımındaki fazladan yerleştirilen iki duvar yardımıyla, aynı kalınlığa sahip iki duvarı olan levhalara göre yüzde on altı daha çok ısı ve yüzde yedi daha çok ses yalıtımı sunan levhalar, sekiz ve 10 milimetre için ardışık olarak % 65 ve % 62 ışık geçirgenliği ortaya koymuştur.

Polikarbonat Levhaların Faydaları

Üretilen bu polikarbon levhaların modelindeki ayrıntılar, bu levhaların daha sert ve kalın olmasına olanak sağlarken, daha çok rüzgâr ve daha çok kar yüküne olan dayanma gücünü artırmıştır. Yüksek güç ve doğal çevreyle uyumlu polikarbon levha, her geçen gün camın kullanım alanını azaltmaktadır.

Darbe ve kırılmalara karşı aşırı derecede dayanıklı olan polikarbon levhalar taşıma esnasında zarar görmemesi açısından için iki tarafından da koruyucu şeritler ile kapatılarak nakledilirler. Oluklu olan polikarbon levhalar ileri derecede güneş ışınlarına dayanıklı olduğu için takıldığı esnada güneş ışınlarına karşı duyarlı olan yüzünün güneşe dönük olmasına dikkat edilmelidir. Polikarbon malzemeler zararlı güneş ışınlarını tutuğu gibi güneş ışınlarını geçirme konusunda da yüksek verimlilik sağlar.