Polikarbon montaj ekipmanlarının önemi

Günümüzde gün ışığından yararlanmak ve enerji tasarrufunda bulunmak adına bir çok ürün kullanılmaktadır.

Bunların başında da sağlamlığı ve uzun ömürlülüğü ve hava şartlarına uyum sağlaması ile oluklu polikarbon levhalar gelmektedir.

Her ne kadar bu malzemeler üstün hizmet sağlasa da montaj ekipmanları tam ve şartnamesine uygun uygulanmadığında yeterli verim alınamadığı görülmüştür.

Uygulama sırasında dikkat edilmesi gerekli hususlardan bazıları şunlardır; polikarbonun en boy kavramı dikkate alınarak su akış yönüne doğru döşenmelidir.

Su akış yönüne doğru döşenen polikarbon levhaların alt ve üst kısımlarına alüminyum baskı çıtaları yerleştirilerek kapamaları yapılmalıdır. Her bir levha için ortalama üç takım baskı çıtası gerekmektedir. Rüzgarın bol olduğu ve direncin daha etkin kılınması gereken yerlerde bu sayı her bir levhada dört takım olarak değerlendirilebilir. Baskı çıtalarında epdm fitil kullanımı çok önemlidir. Hem baskının artırımı hem de su izolasyonu yapma konusunda etkili bir çözüm olacaktır. Uygulama sonunda polikarbonların ağız kısımlarına anti-dust bant yapıştırılmalı ve üzerine u profille kapama yapılmalıdır. Bu sayede polikarbon levhalarımızın iç kısmına zamanla oluşacak tozlanma su geçimi ve yosunlaşma gibi durumlardan koruyacaktır. Üzerinde durduğumuz şartların yerine getirilmemesi gelecekte ortaya çıkacak sorunların kaynağı olarak gösterilecektir.

Çevremizde buna benzer örnekler maalesef defalarca yaşanılmaktadır. Maliyet kısma amacı ile eksiltilen montaj ekipmanları daha sonra ekstra maliyet olarak önlerine tekrar geri çıkmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak adına gerekli şartların yerine getirilmesi ve uzman bir kişiden destek alınması gerekmektedir. Polikarbon ailesi olarak bu konuda her müşterimize gerekli hizmeti vereceğimizi beyan ederiz.