Sevkiyat personelimizin iş notları

Sevkiyat bir firmanın yürüyen aksamıdır, zamanında sorunsuz bir şekilde yapılan sevkiyatlar firmanın kalitesini yükseltir. Sevkiyat esnasında oluşan sorunları ve gecikmelerin en kısa zaman da telafi etmek çok önemlidir. Müşteri memnuniyetini arttırır. Bu nedenle ekip çalışması çok önemlidir. Araçlar yüklenirken özellikle müşterilerin birbirlerine yakın olması zaman ve yakıt tasarrufu sağlar. Bu sebepten araçlar yüklenirken şoförlerin yaptığı sevkiyat düzenine göre araçların yüklenmesi çok önemlidir. Çok acil durumlarda yüklemelerde değişiklik yapılabilir. Araçlar yüklenirken depocu arkadaşlar malzemeleri eksiksiz ve tam olduğuna emin olmalıyız. Çünkü müşteriye gittiğimiz zaman müşteri ile yüz yüze direkt biz oluyoruz ve çok sorun yaşıyoruz. Sorunu çözene kadar çok sorun yaşıyoruz sorun çözülene kadar çok zaman geçiriyoruz.

Ayrıca araçlara zamanın da bakım yapılması biz şoförler için çok önemlidir. Sorunsuz bir şekilde sevkiyata çıktığımız zaman işimize daha çok adapte oluyoruz.

Polikarbon montaj ekipmanlarının önemi

Günümüzde gün ışığından yararlanmak ve enerji tasarrufunda bulunmak adına bir çok ürün kullanılmaktadır.

Bunların başında da sağlamlığı ve uzun ömürlülüğü ve hava şartlarına uyum sağlaması ile oluklu polikarbon levhalar gelmektedir.

Her ne kadar bu malzemeler üstün hizmet sağlasa da montaj ekipmanları tam ve şartnamesine uygun uygulanmadığında yeterli verim alınamadığı görülmüştür.

Uygulama sırasında dikkat edilmesi gerekli hususlardan bazıları şunlardır; polikarbonun en boy kavramı dikkate alınarak su akış yönüne doğru döşenmelidir.

Su akış yönüne doğru döşenen polikarbon levhaların alt ve üst kısımlarına alüminyum baskı çıtaları yerleştirilerek kapamaları yapılmalıdır. Her bir levha için ortalama üç takım baskı çıtası gerekmektedir. Rüzgarın bol olduğu ve direncin daha etkin kılınması gereken yerlerde bu sayı her bir levhada dört takım olarak değerlendirilebilir. Baskı çıtalarında epdm fitil kullanımı çok önemlidir. Hem baskının artırımı hem de su izolasyonu yapma konusunda etkili bir çözüm olacaktır. Uygulama sonunda polikarbonların ağız kısımlarına anti-dust bant yapıştırılmalı ve üzerine u profille kapama yapılmalıdır. Bu sayede polikarbon levhalarımızın iç kısmına zamanla oluşacak tozlanma su geçimi ve yosunlaşma gibi durumlardan koruyacaktır. Üzerinde durduğumuz şartların yerine getirilmemesi gelecekte ortaya çıkacak sorunların kaynağı olarak gösterilecektir.

Çevremizde buna benzer örnekler maalesef defalarca yaşanılmaktadır. Maliyet kısma amacı ile eksiltilen montaj ekipmanları daha sonra ekstra maliyet olarak önlerine tekrar geri çıkmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak adına gerekli şartların yerine getirilmesi ve uzman bir kişiden destek alınması gerekmektedir. Polikarbon ailesi olarak bu konuda her müşterimize gerekli hizmeti vereceğimizi beyan ederiz.

Modüler polikarbonat levhalar

Polikarbonat paneller; araba park yeri, kanopi, balkon, veranda, sera, kış bahçesi, çatı feneri gibi küçük alanlarda düz çatı ve cephelerin, ucuz ve esnetik çözümler sunarak, kolay, hızlı ve güvenli kaplanmasını sağlar.

     Modül genişliği 250 mm, kalınlığı 16 mm olan  modüler polikarbon paneller, yüksek ışık geçirgenliği ve ısı yalıtımı sağlayan dört duvarlı gövde yapısına sahiptir. Konstrüksiyona gizli vida yuvası ile monte edilen polikarbonat paneller, özel yan kenarlarıyla, birbirlerine kolayca ve güvenle kilitlenirler. Bu birleşim detayı sayesinde; çatı ve cephe ışıklık alanları ısı, rüzgar ve suya karşı herhangi bir birleşim aksesuarına ihtiyaç olmadan pratik, güvenli ve kesintisiz saydamlıkla kaplanır.

Kilitli sistem polikarbon avantajı

 

Kilitli sistem polikarbon levhalar, 60 cm enin de standart boyu 12mt olan gözenekleri fabrikasyona göre değişkenlik gösteren endüstriyel çatı malzemesidir.
Bu tarz levhalar normal düz levhalara göre dikey aşık üzerinde değil yatay aşık üzerine çelik klipsler vasıtasıyla montajı yapılan levhalardır. Kilitli sistem polikarbonat levhalar
Enleri 60 cm olması sebebiyle montajı daha kolay yapılabilmekte ve su sızdırmazlık konusunda ekstra garanti sonuç alınabilmektedir. Yatay aşıkların üzerine yapılan uygulama sayesinde
Düz sistem polikarbon levhaların geçmekte zorlandıkları uzunluklarda esnemeden ve dalgalanmadan kolaylıkla uygulanabilmektedir. Kilitli sistem polikarbon levhalarımız yoğunlukla benzin istasyonlarında
Tonozlarda veya oto yıkama bölümlerinde tercih edilmektedir. Renkte genel olarak şeffaf ve gri tercih sebebidir. Bunun dışında opal ve bronz renklerde üretilmesi mümkündür.
Uygulama yönteminden kısaca bahsedecek olursak. Kilitli sistem levhalar kenarları yukarı yönlü çıkıntıları olan levhalardır. Çelik konstrüksiyon üzerine çelik klips vasıtasıyla vidalanmaktadır. Üzerine yine polikarbondan imal edilen U konektörü eklenmektedir. U konektörün açık olan ağız kasımlarına plastik kapaklar ile kapama yapılmaktadır. Polikarbonların döşenmesi tamamlandıktan sonra anti-dust bandımızı polikarbonumuzun ağzı açık olan kısmına yapıştırıyoruz. Son olarak u profilleri de polikarbon ağız kısmına yerleştirmesi ile montaj son bulmaktadır. Güvenirlik , sızdırmazlık, kolay montaj yönü ile kilitli sistem polikarbon levhalarımızı tercih edilebilirsiniz.

Tüm iklim koşullarına uygun polikarbon

Polikarbon levha 210x600cm bir malzemedir. Özellikle çatı kaplamalarında ve seralarda kullanımı her geçen gün artmaktadır.Genelde ışıklık aydınlatma için kullanılır. Solid Polikarbon levha ise 205x305cm olup cama benzer bütün malzemenin yerine kullanılmaya başlamıştır.

Polikarbon levhaların uygulama açısından oldukça kolay olması ve fiyat olarak uygunluğu yapı sektöründe yaygınlığını arttırmıştır. Polikarbon levhalar dayanıklılık açısından da tercih edilen bir üründür.Görsel olarak hoş bir yapıya sahiptir. Solid Polikarbon da cama göre kıyaslandığında kırılmaması tercih edilmesindeki en büyük etkendir.kış bahçelerinde balkon camlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

İklim kuşağı olarak dört mevsimi de yaşayan yurdumuzda ekinlerimizi korumak ve yazın olduğu kadar kışında aynı ürünleri bulmak adına seracılık sistemi geliştirilmiştir.

Önceleri basit bir naylon örterek başlayan sistem daha sonra hava şartlarının ağırlaşması üzerine daha uzun vadeli kullanılabilen oluklu polikarbon levhalara dönülmüştür.

Isı yalıtımı sayesinde yüksek verim sağlayan bu sistem yıllar geçtikçe endüstriyel bir hal almıştır. Günümüzde binlerce dönüm alana polikarbon dan seralar kurulmaktadır. Seracılıkta hem yurt içi hem yurt dışı ürün dağıtımıyla ülke ekonomisine de önemli bir katkı sağlanmaktadır. Coğrafya olarak sıcaklıkların değişkenlik gösterdiği bölgelerimiz de polikarbon kullanımı da malzeme kalınlığı olarak farklılık göstermektedir. Akdeniz ve Ege bölgesinin ılıman iklimi olduğu için malzeme kalınlığı olarak 8mm yeterli olacaktır. Marmara bölgesi dört mevsim yaşadığı iklimi sayesinde 8 mm ve 10 mm kalınlık yeterli olacaktır. Karadeniz bölgesi yağışlı ve soğuk olması nedeniyle 10 mm ve 10mm dört duvarlı malzeme kullanılması uygun olacaktır. Doğu Anadolu bölgemizde oldukça soğuk bir iklime sahip olduğu için 10 mm 4 duvarlı malzeme kullanımı önerilmektedir. Güneydoğu Anadolu ve iç Anadolu bölgesi içinde 10 mm oluklu polikarbon kullanımı uygun olacaktır. Hobi seracılığından endüstriyel seracılığa kadar bütün alanda oluklu polikarbon levha kullanılabilmektedir.

Polikarbon geniş kullanım alanları

Polikarbon endüstri  , laboratuarlar  , ev eşyaları , bankalar da da kullanılsa da yaygın kullanım alanı bina ve fabrikaların aydınlık , izolasyon ve koruma sistemleridir.Bu tip alanlar da kullanılmasının en büyük özelliği kırılmayan veya ışığı yansıtan pencereler ve çatılar yerine kullanılmasıdır.Polikarbon dan üretimi sağlanan ürünler arasında gözlük güneş gözlüğü camları , cd ve otomobil far camları örneklerden bazılarıdır.Polikarbonun dayanıklılığını ise içinde ki duvar odacık sayısı ve UV korumasına borçludur.Polikarbon Levhalar da çift veya tek yüzey UV koruyucu madde kaplı olarak satışa sunulmaktadır.Ayrıca Polikarbon levhalar tek cidarlı yani solid malzeme şeklinde de üretilmektedir , Solid Polikarbon ‘ un en büyük özelliğiyse aynı anda hem cam görüntüsüne sahip olup hem de kırılmama özelliğine sahip olmasıdır.Bir diğer kullanım kolu olan iki veya daha fazla cidarlı yani Oluklu Polikarbon da muhtelif renkler kalınlıklar ve özellikler de ve ebatlar da üretilerek  yapı sektöründe çeşitlilik sağlamaya devam etmektedir.Tüm bu özelliklerinin yanında malzemenin esnek olması hem görüntü hem de montaj kolaylığı açsından büyük bir kolaylık oluşturmaktadır.

Isıyı ve ışığı iyi izole etmesi ve mukavemeti sayesinde seralarda kış bahçelerin de cam ve naylona yeni ve daha kullanışlı alternatif oluşturan Polikarbon sağlamlığı göz önünde bulundurularak zırhlı araç kaplamaları ve camların da Polis evlerin de ve karakollarda yardımcı malzemeler olmakla birlikte solid polikarbon adı verilen malzememizden de yararlanılmaktadır.

Polikarbon levhanın sunduğu çözümler

Polikarbonat Levhalar;

Polikarbon levhalar tüm ışıklardan tam olarak veya difizörlü bir şekilde aydınlık sağlanması için tasarlanmışlardır bunlara ek olarak farklı renk tercihleri (Mavi, Yeşil, Bronz, Turuncu vb) bulunan levhalardır. Hammaddesinin özelliği sayesinde kırılmalara ve çatlamaları dayanıklıdır.Alternatif aydınlık cephe sistemlerine göre çok daha hafiftir buysa Polikarbon’ u montajı kolay ve kullanışlı bir malzeme haline getirmektedir.Isı ve ses izolasyonu konusunda da çok yüksek bir performans sergileyen Polikarbon bunu oluklu iç yapısına borçludur. Bu sektörün öncü firması olan Alman Bayer Makrolon Sheet Europe firmasının ürünleri olan polikarbonat (polikarbon) levhalar UV filtresi ve yüzeyinde su bulundurmama gibi özelliklere sahip olup sektörünün en kullanışlı malzemesi haline gelmiştir.

Polikarbon Levhaların Kullanım Alanları

İnsanların barınma taleplerini kapsayan , hayatı kolaylaştıran ve konfor sağlayan yapılar için ısıyı , soğuğu ve aydınlık gibi ihtiyaçları dünya’ ya zarar vermeden düşük maliyet ile uzun ömürlü olaraj kullanmakta aranan kriterler aranan kriterler arasındadır. Polikarbonun bu sektörde ki rolü ise özellikle büyük hacimli yapıların aydınlık ısıtma ve soğutma ihtiyacı ve estetik güzellik olarak karşılamaktadır. Polikarbon levhaların işlevi gün ışığından tam olarak yararlanıp minimum maliyet ile çözüme ulaşmaktır ayrıca levhalar farklı açılarda eğimli olan çatı ve cephe sistemlerinde esnekliği sayesinde kolay ve hızlı montaj sağlamaktadır , bu sebepten maliyet olarak ve kullanışlılık açısından çatı cephe ve aydınlık sistemleri arasından en çok tercih edilen ürün haline gelmiştir. Polikarbon İç Ve Dış Ticaret Firmamız Polikarbon levhalar da çeşitliliği sağlamak ve kaliteli ham maddeyi sağlamak için çalışmaktadır farklı kalınlıklar , farklı renkler ve farklı kilit ve sandviç (geçmeli) sistemleri kullanılmaktadır. Polikarbon İç Ve Dış Ticaret müşterilerinin istekleri doğrultusunda uygulamanın yapılacağı yere uygunluk açısından yardımcı olmayı kendine hedef belirlemiştir.Ayrıca profesyonel uygulama montaj kadrosuyla da hizmet veren firmamız ham madde TSE EN ve ISO normlarında da mükemmel malzeme işçilik kontrollerini sağlamaktadır.Bu titizlik ile devam eden Polikarbon İç Ve Dış Ticaret firmamız müşteri memnuniyetini ve malzeme kalitesini hep ön plan da tutmuştur. Polikarbon levhalarımız düz ve kıvrımlı olarak iki tipde üretilmektedir bu sayede çeşitli müşteri taleplerine çeşitli seçenekler oluşmaktadır.

Oluklu ve Solid Polikarbon Levhalar

OLUKLU POLİKARBONpolikarbon

Polikarbon dayanıklılık, yüksek ışık geçirgenlik değişik yapı, renk ve ölçülerde oluşan levhalardır.

UV ışınlarına karşı korumalıdır.

Özel alüminyum polikarbon birleşim profilleri, uygulamada daha kolaylık sağlar

Bu özellikler polikarbon kullanım alanını genişletmektedir.

Çatı kaplama , sera sistemi, kış bahçesi, sundurma ,reklam panosu vb… birçok alanda kullanılmaktadır.

Polikarbon, her türlü çatı uygulama için yüksek kalite sunar.

Kullanıcılar için her zaman güvenilir bir sistemdir.

Polikarbon her türlü tarımsal faaliyet için tasarlanmış bir üründür.

Polikarbonun üstün ışık geçirgenliği görsel sunum açısından ortamda verimlilik arttırır.

Polikarbon dış cepheler için tasarlanmıştır.

 

SOLİD POLİKARBONsolid polikarbon

Şeffaf polikarbon, pürüzsüz ve sert yüzeyi sayesinde cam ile büyük benzerlik gösterir.

Cam ile yapılması zor olan oval tavan, kabin ve panelleri solid polikarbon ile dizayn etmek oldukça kolaydır.

Sert ve dayanıklı olması dışarıdan gelebilecek darbelere karşı kırılmayı engeller.

Cama göre hafif olması ve sağlamlığı solid polikarbon, camın alternatifi hale gelmiştir.

Cama göre daha hafif olan polikarbon levhalar camdan yaklaşık 300 kat daha dayanıklıdır.

Kullanıcıların istek ve beklentilerine yüksek oranda karşılık vermektedir.

 

 

Sera için polikarbon levhalar

Polikarbon  çift katlı veya çok katlı olarak imal edilen , arasında hava boşluğu bulunan saydam

tabakalar halinde bulunan sera örtü malzemesidir.

Oluklu polikarbon da ışık dağılımı tamdır.

%70 ışık geçirgenliği vardır.

Zararlı UV ışınlarına karşı korumalıdır.

Bitkinin daha hızlı büyümesine katkı sağlar.

Polikarbon  cama göre hafif bir malzeme olduğundan  daha az destek yapısı kullanılır.

Nakliyesi kolay bir malzemedir.

Yüksek ışık ve ısı geçirgenliği sayesinde sera ısıtma maliyetini düşürür.

Su geçirmez.

Darbelere ve doğa olaylarına karşı dayanıklıdır.

 Polikarbon büyük, küçük bütün seralar için uygundur.